Μεταφύτευση λαχανικών-Αξιοποίηση λαχανόκηπου

Μια καινούργια δράση πραγματοποιείται στο σχολείο από τους μαθητές των Γ1 ,Γ2 τάξεων και αφορά την μεταφύτευση λαχανικών στον λαχανόκηπο μας . Η πρωτοβουλία είναι των μαθητών και των δασκάλων τους , κυρίες Παπαβαρσάμη και Βασιλοπούλου, σε συνεργασία με την διευθύντρια κα Μολφεση . Ο σύλλογος μας ανέλαβε να καθαριστεί

3 Μαρτίου 2024 - 00:00

End

Ο σύλλογος μας ανέλαβε να καθαριστεί και να προετοιμαστεί το έδαφος και οι μικροί κηπουροί μας με την πολύτιμη βοήθεια του κου Παναγιώτη που είναι παππούς ενός από τα παιδιά της τρίτης τάξης φυτευσαν με μεράκι κρεμμύδια και πατάτες και αναμένουν με χαρά τους καρπούς τους.
Τα ωφέλη της ενασχόλησης με την κηπουρική είναι πολλά! Τα παιδιά με την κηπουρική στο σχολείο, έρχονται σε άμεση επαφή με την φύση και αναπτύσσουν βιωματικά τη σχέση τους μαζί της μαθαίνοντας πώς ο άνθρωπος εκμεταλλεύεται τα φυτά για να τρέφεται.
Πιστεύουμε πως ο σχολικός λαχανόκηπος αποτελεί εφόδιο για τα σημερινά παιδιά, καθιστώντας τα πιο υπεύθυνους και ενεργούς πολίτες.